Holdet Bag

Dystopia Entertainment er bosat i Vejle og består af en gruppe horror-entusiaster og kreative sjæle som elsker at skabe oplevelser for andre. Vores motto er AT FORSKRÆKKE OG FORBLØFFE og her bliver sanserne og psykologien udnyttet til deres fulde. Ydermere er den gode historie og gæstens inddragelse hovedfokus i vores arrangementer.

Bag kulisserne er 250 frivillige som lægger hjerte og sjæl i at skabe oplevelser. Holdet består blandt andet af skuespillere, makeup artister, instruktører, hjælpere, koordinatorer, teknikere mm. De giver alle deres blod, sved og tårer (bogstaveligt talt!) til at skabe vores horror events og vi håber I nyder uhyggen i fulde drag!

Hvis du eller nogen du kender har lyst til at være en del af holdet bag, så send en email til casting@dystopia.dk.



Arrangører
  • Jonas Bøgh Pedersen
  • Nick Hadsund
  • Tommy Salholt
  • Ulla Varneskov
Frivilligkoordinatorer
  • Mads Reinholt Laursen
  • Olivia Danesi
Assisterende frivilligkoordinatorer
  • Lykke Larsen
  • Rasmus Mathiassen
Marketing
  • Per Stærk Andreasen
  • Sandra Aagaard Skov Larsen
Sikkerhedsansvarlig
  • Kevin Holzmann
Assisterende sikkerhedsansvarlig
  • Finn Lykke
Chefinstruktør
  • Christina Neumann Lindbæk Jensen
Instruktører
  • Amanda Arrigan Nymann
  • Linette Linde
  • Martin Jensen
  • Mette Louise Rantala
  • Mikkel Birch
  • Mille Marie Vangsgaard Jensen
  • Peter Andersen
  • Thomas Slot Pedersen
  • Yvonne Andersen
Dramaturg
  • Per Stærk Andreasen
Ruteansvarlig
  • Rasmus Normann
Opbygning og scenografi
  • Allan Møller
  • Carsten Uth
  • Emil Christian Nysom Flohr
  • Jonas Wulff
  • Mads Erichsen
  • Marianne Glenhammer
  • Martin Eide
  • Simon Twisttmann
  • Tobias Lønstrup Nørholm
Lysdesign
  • Stephan Jensen
  • Torsten Frøstrup
Lyddesign
  • Martin Jensen
  • Thomas Wisbech
  • Torsten Frøstrup
Kostumeanvarlig
  • Tine Vind
Kostume
  • Mia Zacho Hjortshøj
  • Lonnie Marianne Haaber
  • Lotte Brinch Plougheld
  • Trine Thulstrup
Make-up ansvarlig
  • Louise Mathilde Johnsen
Make-up artister
  • Charlotte Scharnberg
  • Dorte Pedersen
  • Emilie Florentine Lind
  • Heidi Møller Lyngsø
  • Julie Petersen
  • Karina Korsgaard
  • Karina Nordstrøm Korsgaard
  • Linda Andersen
  • Liv Andersen
  • Mads Buur Holbeck
  • Maja Nave
  • Marinka Sørensen
  • Melisa Altfelde Nielsen
  • Michelle Andreassen
  • Peter Mortensen
  • Rikke Navne
  • Sarah Jerg
  • Sanne Johnson Lund
  • Silke Møller Lyngsø
  • Søren Walmsley
  • Thea Nørholm
Fotografer
  • Andrés Baldursson
  • Henriette Klausen
  • Jørn Kildall
  • Kim Kristensen
  • Stephan Jensen
  • Tina Liv Kjær Jessen
Trailer
  • Nicklas Valentin
Web Manager
  • Mathias Nysom Flohr
Hjælpere/vagter/runners
  • Anja Tønnes
  • Camilla Egeberg
  • Charlotte Scharnberg
  • Daniel Hansen
  • Dina Stacie Sommer
  • Emil Christian Nysom Flohr
  • Emil Larsen
  • Finn Lykke
  • Jacob Papsø
  • Jesper Holst
  • Jonas Berger
  • Kamilla Romme
  • Karina Korsgaard
  • Katja Hallundbæk
  • Kenni Søndergaard Pedersen
  • Lea Kristensen
  • Louise  Warming
  • Louise Junge
  • Maja Bogh
  • Martin Storgaard
  • Mikkel Borg Kjær
  • Mikkel Lars Hansen
  • Peter Frank
  • Pia Hallundbæk
  • Rasmus Møller
  • Rikke Hansen
  • Robin Riddertoft
  • Rune Marcuslund
  • Susanne Jørgensen
  • Tina Sørensen
Skuespillere
  • Amalie Angelo Haase
  • Amalie Vind
  • Amanda Arrigan Nymann
  • Anders Christiansen
  • Anders Jensen
  • Andres Olsen
  • Anni Møller
  • Anton Jørgensen
  • Brian Jespersen
  • Brian Kofoed
  • Camilla Brink
  • Camilla Engelbreth Pedersen
  • Cecillie Bjerregaard Jensen
  • Christian Gaifort Hansen
  • Christina Deleuran
  • Christina Jensen
  • Cilia Lilleholm
  • Daniel Hansen
  • Daniel L. Sørensen
  • David Balslev
  • David Jakobsen
  • David Spangaa
  • Elisabeth Misse Rantala
  • Emil Jørgensen
  • Emil Noes
  • Emilie Florentine Lind
  • Emilie Vilsæk Stangerup
  • Emily Riddertoft
  • Emily Sodhi
  • Emma Hyttel
  • Emma Lange Simonsen
  • Emma Laudrup Willerslev Jakobsen
  • Finn Kapera
  • Frederik Boe
  • Frederik Petersen
  • Frederikke Hassing
  • Freja Hesthaven
  • Hannah Christiansen
  • Hannah R. Johansen
  • Hanne Augustenborg
  • Heidi Have
  • Helena Haaber
  • Jacob K. Hansen
  • Jane Borg Kjær
  • Janni Lykou Hansen
  • Jannick Bech Mortensen
  • Jasmin Bahnsen
  • Joan van der Wehle-Jensen
  • Josefine Dresler
  • Josefine Strandbæk
  • Julie Damgaard
  • Jøren Madsen
  • Jørgen Buller
  • Karla Friis Christensen
  • Karoline Kastrup
  • Kim Dalmose
  • Kira Dyhr
  • Kirstine Pedersen
  • Kristian Maagaard
  • Kristine Kirstine Muller Kjeldskouv
  • Lars Henrik Nielsen
  • Lars Korsgaard-Kristensen
  • Lasse Matthiasen
  • Lasse Mols Rasmussen
  • Lasse Snitgaard Nielsen
  • Laura Clasen
  • Lea Hansen
  • Leia Mathilde Hvid Søndergaard
  • Leon Hovdenak
  • Line Prang
  • Linette Linde
  • Linette-Michelle Raun Jensen
  • Lotte Brinch Plougheld
  • Luna Baastrup Kjær
  • Lykke Larsen
  • Lærke Christiansen
  • Mads Buur Holbeck
  • Mads Vestergaard
  • Magnus Jensen
  • Maja Nielsen
  • Malou Toftgaard
  • Maria Mathiassen
  • Maria Rosenlund
  • Maria Skovgaard Pedersen
  • Maria Suhr
  • Marie Kjeldsen
  • Marinka Sørensen
  • Mark Nielsen
  • Martin Arnold Agersnap
  • Martin Schwartz
  • Martin Straarup
  • Martin Terp
  • Martine Engelsborg Nielsen
  • Mathilde Vilsbæk Stangerup
  • Max Alrø Nielsen
  • Maya Papsoe
  • Melissa Sundien
  • Mette Louise Rantala
  • Mia Oddershede
  • Mia Zacho Hjortshøj
  • Michael Pank
  • Mike Sadolin
  • Mikkel Birch
  • Mille Marie Jensen
  • Morten Boe Oddershede
  • Natasja Hallundbæk
  • Nikoline Sander Janniche
  • Noah Phuong
  • Olivia Danesi
  • Patrick Vinther
  • Peter Andersen
  • Peter Mortensen
  • Philip Lauritzen
  • Pia Hallundbæk
  • Rasmus Mathiassen
  • Rasmus Thiele
  • Rikke Husted
  • Sanne Johnson Lund
  • Sara Hansen
  • Sarah Cecillie Romlund
  • Sarah Jerg
  • Signe Sloth Berner
  • Silke Christiansen
  • Simon Andersen
  • Sofia Angelo Haase
  • Sofie Boe Hansen
  • Sofie Buller
  • Sofie Rahn Nøkkentved
  • Sofie Schøning
  • Solle Lykke Rotne Mikkelsen
  • Søren Kromann Rasmussen
  • Thea Christine Hytting
  • Thea Nørholm
  • Thomas Sloth Pedersen
  • Tobias Gaifort Hansen
  • Tobias Væver
  • Torben Iversen
  • Yasmin Riddertoft
  • Yat Tong Bobby Yau
  • Yvonne Andersen
  • Zofie Vilain
Advisory Board
  • Marcus Frejlev Rytman
  • Peter Kiholm
  • Sune Victor Kristiansen
Horror konsulent
  • Mathias Clasen
Samarbejdspartnere
  • Aarhus Universitet
  • Frøstrup Videolab
Sponsorer
  • ZIPP systems
  • Brædstrup – Humanitær Forening
  • Euro-Steel Danmark